Pomeranian to ujmujący wyglądem i zachowaniem, niewielki pies, coraz chętniej kupowany i hodowany w naszym kraju. Tak naprawdę pomeraniany przybyły do Polski w latach 80. XX wieku i od razu zyskały dużą popularność, która później na długi czas osłabła.
Wybierając szpica miniaturowego nie powinniśmy jednak kierować się modą, ale przede wszystkim usposobieniem psa oraz tym, czy zapewnimy mu odpowiednie warunki do życia.
Podstawowe informacje o szpicu miniaturowym
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że szpice miniaturowe są najstarszą rasą w Europie Środkowej, a wiele innych ras wywodzi się właśnie od nich. Pomeraniany to potomkowie tzw. niemieckich psów torfowych, które żyły już w epoce kamiennej. Ten znakomity rodowód jest jedną z przyczyn, dla których szpice miniaturowe są psami długowiecznymi.
Co jeszcze je charakteryzuje? Tym, co go wyróżnia, jest piękna, nastroszona szata o umaszczeniu białym, czarnym, pomarańczowym, czekoladowym lub szarym cieniowanym. Charakterystyczny jest zwłaszcza kołnierz wokół szyi (kryza), przypominający lwią grzywę. Małe, blisko osadzone oczy i uszy sprawiają, że szpic miniaturowy wygląda na wesołka, którym jest w rzeczywistości. Prawidłowa waga pomeraniana powinna być proporcjonalna do jego wzrostu, który może wynosić od 18 do 24 cm.
Zobacz więcej przydatnych informacji na temat: Szpic Miniatorowy (Pomeranian)
O czym musisz wiedzieć, decydując się na zakup pomeraniana?
Myśląc o zakupie szpica miniaturowego, rozważamy zwykle jego cenę, jednak przede wszystkim powinniśmy zapoznać się z charakterem psiaka. Ważne jest to, aby odpowiadał naszemu usposobieniu oraz stylowi życia całej rodziny. Pomeranian jest wesołym, czujnym i bardzo pojętnym pieskiem. Szybko się uczy, dlatego bardzo łatwo go wytresować. Staje się wówczas niezwykle oddany swojemu właścicielowi. Co istotne, szpice miniaturowe nie mają instynktu myśliwskiego, wykazują też naturalny brak zaufania do obcych. Są dzięki temu dobrymi psami stróżującymi, ale przede wszystkim rodzinnymi i przeznaczonymi do towarzystwa.
Czy pomeranian ma jakieś wady? Zależy od tego, jak spojrzymy na tę kwestię. Bywa uparty i głośny, lubi szczekać, zdarza się, że zaczepia inne psy. Nie powinien trafić do rodziny, w której są małe dzieci. Nieostrożna zabawa może się skończyć dla miniaturowego pieska urazem. Nie będzie się dobrze czuł w towarzystwie nerwowego czy apodyktycznego właściciela. Źle znosi długie godziny rozłąki. Powinien trafić do rodziny ze starszymi, opiekuńczymi dziećmi lub do osób, które będą miały dla niego czas i cierpliwość.
Na co zwrócić uwagę, wybierając hodowcę?
Jak w przypadku każdej innej rasy, kupując pomeraniana warto zasięgnąć opinii zaufanych osób, które już go posiadają. Najlepszym źródłem, w którym uzyskamy informacje zarówno odnośnie rasy pomeranian, ceny psów, a także sprawdzonych hodowli, jest Związek Kynologiczny w Polsce. To właśnie tam powinien być zarejestrowany hodowca.
W internecie znajdziemy mnóstwo ogłoszeń, w których sprzedawcy zapewniają, że mają do zaoferowania „szczeniaki z dokumentami” lub z „rejestrowanej hodowli” czy „hodowli kontrolowanej”. Powołują się także na różnego typu organizacje, zrzeszenia czy unie. Tak naprawdę tylko hodowla należąca do ZKwP (Związek Kynologiczny w Polsce – https://www.zkwp.pl/) podlega jednolitemu regulaminowi. W innych przypadkach nie ma możliwości sprawdzenia, czy sprzedawca jest zaangażowanym hodowcą, czy nastawia się wyłącznie na zysk.
Niestety w naszym kraju istnieją pseudohodowle szpiców miniaturowych, których cena może być kusząca. Wynika ona właśnie z tego, że sprzedawcy zależy wyłącznie na szybkim i łatwym wzbogaceniu się. Nie ma dla niego znaczenia komfort czy zdrowie psów, które często mają wady genetyczne, są chore i źle traktowane. Nie warto wspierać takiej hodowli swoimi pieniędzmi, choćby dlatego, by nie przyczyniać się do cierpienia zwierząt.
Ile kosztuje szpic miniaturowy?
Cena szpica miniaturowego zależy od kilku czynników. Najważniejsze z nich to:
- Pochodzenie rodziców;
- Osiągnięcia wystawowe;
- Rzadkość umaszczenia.
Im „rzadszy” szczeniak, tym kwota, którą trzeba za niego zapłacić, będzie wyższa. Aktualnie ceny szpica miniaturowego z hodowli zarejestrowanej w ZKwP zaczynają się od 8000 PLN i sięgają nawet powyżej 20000 PLN.
Szpic miniaturowy na wystawy – cena
Jeśli interesuje nas szpic miniaturowy z przeznaczeniem na wystawy, to musimy mieć świadomość, że jego cena będzie sięgała górnego pułapu widełek wymienionych w poprzednim akapicie. Taki pies musi spełniać także określone warunki, jak prawidłowa budowa ciała, brak wad uzębienia, nieprawidłowości ruchowych lub w zachowaniu (np. zbytnia agresja lub lękliwość).