Pies, który zachwyca swoim wyglądem, czyli Pomeranian. Kolory jego sierści mogą być przeróżne. Psiaki powszechnie uznawane za piękne i puszyste, potrzebują jednak sporo zaangażowania ze strony właściciela. Ich futerko wymaga specjalnego traktowania, a jego najbardziej charakterystyczną cechą jest właśnie bogate ubarwienie. Pomeraniany występują w wielu odmianach kolorystycznych.
Jakie są umaszczenia Szpica Miniaturowego?
Jak dzielimy umaszczenia Pomeraniana? Kolory mogą występować w dwóch odmianach: bryły oraz parti colores.
Pierwsza wersja dotyczy psów o jednolitej barwie, najczęściej: pomarańczowej, czerwonej, białej, czarnej podpalanej, czekoladowej czy kremowej. Umaszczenie parti colores to natomiast takie, w którym występują dwa lub trzy kolory, przy czym jednym z nich jest biały. Można znaleźć naprawdę dużo odmian kolorystycznych Szpica Miniaturowego. Wszystko to zasługa hodowców, którzy mieszają okazy w celu uzyskania odpowiednich barw. Ostatecznie wszystko jest kwestią genetyki i odpowiedniego połączenie genomu ojca i matki pieska.
Kiedy Pomeranian zmienia kolor sierści?
Warto pamiętać o tym, że nie każdy Pomeranian zmieni barwę swojej sierści. Okazy białe, czarne, czekoladowe i czarne podpalane, rodzą się z kolorem, który pozostanie z nimi do końca życia. Inaczej jest w przypadku pomarańczowych, czerwonych i kremowych piesków. Szczenięta o tym umaszczeniu po urodzeniu są szarawe z nielicznymi fragmentami koloru docelowego. Doświadczony hodowca już po narodzinach będzie w stanie określić umaszczenie dorosłego Pomeraniana. Kolory te pojawią się przy pierwszym linieniu, a więc w okolicach 4–6 miesiąca życia. Potem, przy kolejnym intensywnym wypadaniu sierści, kolor tylko się umocni.
Warto zauważyć, że wraz ze zmianą sierści na „dorosłą” Szpice miniaturowe tracą część sierści na pyszczku, a więc charakterystyczną puchatość, przez którą małe Pomeraniany są tak podziwiane. Dobrze o tym wiedzieć, przygarniając Pomeraniana do siebie.
Te pieski będą wyglądać jak pluszowe zabawki tylko przez kilka pierwszych miesięcy. Potem ich pyski wydłużą się optycznie, a cała sierść stanie się nieco mniej puchata. Pies to żywe stworzenie i musimy dostosować się do tego, jak działa jego ciało. Psia sierść ma go chronić, a nie zapewniać rozrywkę człowiekowi przez to jak wygląda. Pamiętaj o tym, nie tylko przygarniając Pomeraniana, ale też każdego innego psa.
Pomeranian – kolory sierści
Jak już wyżej wspomnieliśmy, Pomeraniany mogą być albo jednolitego koloru, albo białe z domieszką innego odcienia. Cieszące się dużą popularnością wersje kolorystyczne to m.in.: parti colores, w których biały łączy się z pomarańczowym czy kremowym. Dość popularne, choć uciążliwe w pielęgnacji są białe Pomeraniany. Warto też zwrócić uwagę na ciemniejsze odmiany, takie jak czarne czy sobolowy wilk.
Białe umaszczenie
Jedno z najbardziej popularnych umaszczeń rasy Pomeranian. Kolor biały oczywiście może występować w odmianie bryły. Wtedy cały piesek wygląda jak chmurka. W przypadku parti colores to właśnie biały stanowi podstawowy kolor obecny prawie zawsze w tego typu mieszance. Swoją niebywałą urodę okupują nieco trudniejszą pielęgnacją. Oczywiste jest, że biała sierść szybciej i łatwiej będzie się brudzić. Jeżeli planujesz wycieczki po parku czy lesie, połączone z taplaniem się w błocie, być może lepiej zdecyduj się na pieska o ciemniejszym umaszczeniu.
Pomarańczowe umaszczenie
Tutaj ponownie spotykane są zarówno okazy jednolicie pomarańczowe, jak i łączące pomarańcz z bielą, a czasami nawet trzecim kolorem. Umaszczenie to nie przypomina jaskrawej skórki pomarańczy, a bardziej miedź przechodzącą w brąz. U niektórych okazów pomarańcz nabiera wręcz soczyście rudych odcieni, przez co pies wygląda niczym mały, puchaty lis. Umaszczenie pomarańczowe w typie bryły to oczywiście zasługa odpowiedniego dobierania psów na hodowli. Zresztą wzorcowe umaszczenie parti colores również rzadko jest dziełem przypadku, znacznie częściej wystąpi przy swobodnym mieszaniu się osobników.
Brązowe umaszczenie
To prawdopodobnie kategoria, w której mieści się najwięcej piesków rasy Pomeranian. W tej grupie znajdują się zwierzęta mające umaszczenie w odcieniu zakrawającym o pomarańczowe, jak i znacznie ciemniejsze, czekoladowe, a nawet wpadające w czerń tonacje. Te umaszczenia Pomeraniana, choć mniej popularne od białych i pomarańczowych, również zasługują na uwagę. Ciemniejsze barwy dodają tej rasie dostojności i majestatu. Do tego z pewnością są łatwiejsze w pielęgnacji. Oczywiście zawsze należy pamiętać o zmianach w ubarwieniu. Jak wspominaliśmy powyżej, w przypadku jaśniejszych brązów i pomarańczu, szczenięta przed osiągnięciem docelowego koloru, będą szarawe.
Czarne umaszczenie
Czarne Pomeraniany bywają mniej popularne od swoich białych czy pomarańczowych krewniaków, jednak jak każdy piesek, również mają swoje miejsce wśród miłośników czworonogów. Może się zdarzyć, że to czerń, a nie biel będzie podstawą u zwierzaków ubarwionych na modłę parti colores. Otrzymujemy wtedy wyjątkowe połączenie czerni i brązu czy pomarańczu. Warto zwrócić uwagę również na Pomeraniany czarno-białe, które wyglądają bardzo uroczo.
Umaszczenie Black And Tan (czarne podpalane)
Urocze i charakterystyczne umaszczenie, które łączy w sobie głęboką, czarną bazę futra z podpalanymi, rudymi plamami. Często te rudawe odcienie mogą być jasne, aż po intensywną czerwień, nadając psu wyjątkowy wygląd. Te kontrastujące kolory nadają pomeranianowi elegancji i wyrazistości, a ich płaszczyzna skórna może również być czarna lub ciemna, co dodaje do ogólnego efektu. To popularne umaszczenie podkreśla uroczą urodę pomeranianów.
Umaszczenie szare cieniowane (wilczaste)
Kolor na tzw. sobolowego wilka, to jedno z najrzadszych umaszczeń, jakimi może charakteryzować się Pomeranian. Odcień ten, jak sama nazwa wskazuje, sprawia, że pies przypomina nieco wilka. To szary z czarnymi i srebrzystymi tonacjami, bardzo dostojny i wyjątkowy typ, wyjątkowo ceniony wśród hodowców. Jeżeli chcesz, aby Twój piesek wyróżniał się z tłumu, z pewnością warto zainteresować się właśnie umaszczeniem wilczastym. Tego typu Pomeranian z jednej strony jest słodki i puszysty, z drugiej jest w nim coś z dzikich, wilczych przodków.
Umaszczenie kremowe i Cream Sable (kremowy podpalany)
Umaszczenie kremowe u pomeranianów charakteryzuje się delikatnym, kremowym odcieniem futra, który może być jednolity lub mieć lekkie smugi. Natomiast Cream Sable, czyli kremowy podpalany, to wariant, który łączy w sobie kremową bazę z podpalanymi plamami. Te podpalane plamy mogą mieć różne odcienie, od jasnego beżu po głębszą czerwień a nawet czerń, tworząc efektowny kontrast z kremowym tłem. Umaszczenie kremowe i Cream Sable nadają pomeranianom delikatny i uroczy wygląd, często podkreślając ich elegancję i urodę.
Pozostałe kolory
Wyżej wymienione kolory są dość popularne. Zdobycie Szpica Miniaturowego w tych umaszczeniach, nie stanowi większego problemu. Znaczna większość hodowli oferuje białe i pomarańczowe Pomeraniany. Kolory czarne czy szare cieniowane są już rzadsze, jednak nadal powszechne. Istnieją jednak jeszcze rzadsze typy umaszczenia Pomeraniana. Jednym z nich jest tzw. lavender, czyli jasno-szary, wpadający w odcienie srebra i delikatne brązy odcień – nie dopuszczalne w FCI!
Wśród niebanalnych wersji umaszczenia piesków można zauważyć niebieskie Pomeraniany – merle. Oczywiście nie mają one koloru bezchmurnego nieba. Zamiast tego charakteryzują się szarawą sierścią z białym i srebrzystym cieniowaniem. Przypominają ubarwieniem słynne koty brytyjskie. Kolor nie jest dopuszczalny w FCI! Innym interesującym ubarwieniem jest merle, choć warto zauważyć, że to umaszczenie nie jest akceptowane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Pomeraniany merle, są innymi słowy, nakrapiane, najczęściej białe w czarne ciapki. To specyficzne ubarwienie zwykle powstaje w specjalistycznych hodowlach.
Takie kolory niosą za sobą wiele wad genetycznych!
Wybierz Pomeraniana w kolorze umaszczenia, które najbardziej Ci się podoba. Pamiętaj jednak przede wszystkim o tym, że pies to żywe stworzenie, a nie zabawka. Zasługuje na traktowanie z szacunkiem, niezależnie od ubarwienia sierści.