Szpic miniaturowy (POMERANIAN) wywodzi się od szpica. Oficjalna nazwa rasy to szpic niemiecki, a w obrębie rasy występuje pięć rozmiarów lub odmian, wśród których jest niemiecki szpic karłowaty (zwergspitz) lub szpic pomorski/pomeranian, który jest najmniejszą ze wszystkich odmian. Rasa nosi nazwę regionu między Niemcami a Polską zwanego Pomorzem. W starożytności pomorskie gabaryty były znacznie większe i były wykorzystywane jako psy zaprzęgowe i stada bydła. Chociaż jest to rasa niemiecka, mówi się, że brytyjska rodzina królewska spopularyzowała ją w XVIII wieku.
Wygląd i wielkość szpica miniaturowego zmieniły się od tego czasu przez selekcję hodowców, aż nabrał mniejszego i zaokrąglonego wyglądu, aby stać się psem pasterskim, pięknym małym psem idealnym do towarzystwa, ale wciąż zachowującym swój pierwotny charakter, który czyni go tak odważnym. Chyba każdy z Nas – właścicieli tej NAJWSPANIALSZEJ rasy – zgodzi się z Nami, że Pomki to odważne psiaki.
Chciałabym najpierw wyjaśnić tę kwestię, która powoduje tyle zamieszania oraz to, że często informacje, które znajdujemy w Internecie, są błędne.
Szpic pomorski (szpic miniaturowy) pochodzi od szpica niemieckiego i jest to najmniejsza odmiana tej rasy. Nie bój się więc, gdy w rodowodzie przeczytasz szpic niemiecki (Zwergspitz), bo tak nazywa się rasę. Wiele osób jest zdezorientowanych lub nieufnych, ponieważ myślą, że nabyli coś innego, a nie szpica. Ale musimy wiedzieć, że ta rasa – to szpice niemieckie.
Oznacza to – szpic karłowaty, najmniejszy ze wszystkich szpiców.
No cóż, takich typów Pomeranianów nie ma – to tylko popularne sposoby nazywania go i zmieniają się zgodnie z modą. Na przykład Pomeranian Boo, o którym słychać od 10 lat.. Ale.. Później wyjaśnimy co to za “typ” Pomeraniana Boo. I jak ta moda na Boo zniszczyła przepiękną sierść niejednemu Pomkowi.
Nie ma Pomeraniana zabawki, mikrozabawki ani filiżanki… Są Pomeraniany mniejsze lub większe… tak jak u ludzi, wyżsi lub niżsi…
Zgodnie ze standardem FCI (International Federation of Cinology) Mierzy od 18 cm do 22 cm w kłębie, aktualnie wzorzec ten został zmieniony i podwyższono wysokość w kłebie do 24 cm;
Oraz standard AKC (American Kennel Club) – AKC mówi nam „Średnia wielkość szpica pomorskiego wynosi od 3 do 7 funtów, a idealna waga dla okazu wystawowego wynosi od 4 do 6 funtów. Każdy pies powyżej lub poniżej limitu jest niedopuszczalny. Jednak ogólna jakość ma być przedkładana nad rozmiar. (…)”
A oto Polskie tłumaczenie: „Średnia wielkość psa pomorskiego waha się od 3 funtów do 7 funtów (1,5 kg do 3,5 kg), przy czym idealna waga dla wystaw pomeraniana wynosi od 4 do 6 funtów (1,8 kg do 2,8 kg). Każdy pies powyżej lub poniżej limitu jest wątpliwy. Jednak większe znaczenie będzie przywiązywać do ogólnej jakości psa niż do wielkości.”
Tutaj najważniejsza jest jakość, a nie rozmiar. Szpic o obfitej sierści, małych uszach, ładnej i przyjaznej twarzy zawsze będzie piękny, nawet jeśli waży 4 kg, a nie 1,5 kg. Doceńmy więc jakość i kochajmy rasę w jej standardzie, nie prosząc o rzeczy niemożliwe, np. okazy poniżej 1 kg. W FCI ZKwP niewątpliwym Pomeranianem jest pies o wysokości w kłębie: 21 cm +/- 3 cm. I co najważniejsze – waga powinna być stosowna do wielkości.
Tym samym chcę wyjaśnić, że nie ma RODZAJÓW POMERANIANÓW, jest to ten sam pies, który może mierzyć 18cm i ważyć 2kg, jak i mierzyć 21/+3 cm i ważyć 4kg.
Teraz zamierzam porozmawiać o LINIACH KRWI. Dlaczego są jedni z kufą bardziej lisa, a inni mają kufy bardziej jak niedźwiedź? Lub z grubszymi łapami czy z wyższymi łapami? Albo z większą lub mniejszą ilością włosów?
To zależy od linii krwi. I o genetyce stojącej za Twoim Pomponem. Ma to związek z ewolucją rasy, tak jak my, hodowcy, ewoluowaliśmy rasę. I dlatego są Pomki, które mają bardziej prymitywny wygląd. Rasa była w starożytności wraz z pojawieniem się szpiców. W związku z tym inne bardziej rozwinięte, z bardziej obfitą sierścią, krótszą kufą, mniejszymi i zaokrąglonymi uszami i nogami, z większą ilością włosów sprawia, że ogólny wygląd jest bardziej zaokrąglony.
Jednym z powodów, dla których rasa pomorska jest tak wyjątkowa, to kolory/umaszczenie Pomków. Tak jak sierść Pomeraniana jest tak efektowna, tak i różnorodność jej kolorów sprawia, że Szpice Miniaturowe są jedną z najbardziej pożądanych ras.
Pomki są piękne we wszystkich swoich kolorach, ale prawdą jest, że zazwyczaj każdy ma swoje upodobania.. Daj znać w komentarzu: jaki jest Twój ulubiony kolor Pomeraniana!
Bryły: pomarańczowy, czerwony, biały, czarny, czarny podpalany, czekoladowy, kremowy, sobolowy wilk, merle (nie uznawany w FCI)
Parti colores: główny kolor, który dominuje nad bielą wraz z innym jednolitym kolorem, takim jak pomarańczowy, czarny, częściowo czarny i podpalany i inne.
Znałeś wszystkie kolory Szpiców Miniaturowych?
Pomeraniany: białe, czarne, czekoladowe i czarne podpalane nie zmieniają koloru ze szczenięcia na dorosłego.
Jednak w niektórych pomarańczowych, czerwonych i kremowych kolorach, wiele szczeniąt jest szarawych z pewnymi pomarańczowymi częściami, a kolor zmienia się na mniej lub bardziej intensywny pomarańczowy lub czerwony. Ta zmiana jest zwykle dokonywana przy pierwszym pierzeniu Pomka.
Prawdziwy hodowca, który zna się na genetyce będzie potrafił określić jaki kolor będzie kolorem docelowym. Nieprawdą jest, że nie da się tego określić. Po to jest nauka genetyki, aby wiedzieć jak łączyć i co łączyć – aby uzyskać pożądany wygląd. Należy również pamiętać o badaniach genetycznych rodziców – jak i przodków. Wszystko to po to, aby uniknąć chorób genetycznych lub nabytych przez predyspozycje rodziców i dalszych linii.
Zrewolucjonizowaliśmy świat wprowadzając konwencjonalne kosmetyki dla psów, jak i linię wysokiej jakości kosmetyków specjalnie opracowanych dla Pomeranianów.
Nasze kosmetyki dla pomeranianów są wolne od toksyn (siarczanów, soli, silikonu i parabenów).
Daj swojemu Pomkowi szansę wypróbowania naszej linii i przekonaj się, co właściwie pielęgnowana skóra może zrobić z jego sierścią.
Piękno zaczyna się od środka, zadbaj o skórę Twojego Pomeraniana przechodząc na „bez toksyn” z POSH PAWS.
Pomeranian Beauty, to odpowiedź na zaspokajanie potrzeb w zależności od rodzaju sierści. Pomeranian jak człowiek – ponieważ każdy Pomeranian jest inny. Dlatego ważne jest, aby w każdej chwili zapewnić jego skórze i sierści to, czego potrzebuje.
Jako eksperci w rasie Pomeranianów i dziedzinie dermokosmetyków dla tej wyjątkowej rasy – wprowadziliśmy do Polski linię kosmetyków wysokiej jakości. Starannie dobierając każdy składnik produktów, skupiając się na tym, co chcemy osiągnąć, łącząc je w taki sposób, aby efekty były spektakularne!
Sierść Pomeraniana jest najpiękniejsza i najbardziej charakterystyczna dla tej rasy, ale jest też jej ochroną. To właśnie ona chroni delikatną skórę przed słońcem, upałem i wieloma innymi czynnikami. POD ŻADNYM POZOREM, NIE ŚCINAJ SIERŚCI SWOJEMU SZPICOWI, TO ONA CHRONI GO LATEM. Goląc swojego szpica, bądź ścinając jego sierść – zostawisz go nagiego przed bardzo niebezpiecznym słońcem! Jego włosy są jego filtrem przeciwsłonecznym i wieloma zaletami w gorące letnie miesiące! Zimą są najlepszą barierą dla śniegu czy mrozu!
Najbardziej polecany, subtelny krój końcówek, który nadaje mu zaokrąglony, ale naturalny wygląd. Będzie wyglądać jak mała kulka, ale bez żadnego ryzyka dla zdrowia włosów i skóry.
Ten typ KOCHAMY NAJBARDZIEJ! Nie ma nic piękniejszego niż natura. W końcu taki jest Twój szpic miniaturowy. Nie zmieniaj tego z powodu swoich upodobań, mody, czy chwilowej fanaberii.
Polecane, ale z odpoczynkiem. Tego typu strzyżenie można wykonać, chociaż zalecamy pozostawienie włosów na spoczynek między cięciami, aby włosy nadal silnie rosły (DLA PSÓW WYSTAWOWYCH).
Niepolecane. Z doświadczenia groomerów i trzy letniej obserwacji powikłań po cięciu na BOO – nie polecam tego typu cięcia! I nie róbcie tego u groomerów/fryzjerów. Ze względu na wysoki odsetek chorych na łysienie.
Jeśli Twój szpic miniaturowy jest po takim strzyżeniu, bądź choruje na Alopecia X – kliknij w link, który przeniesie Cię do świata POMERANIAN BEAUTY – a my pomożemy Ci w odbudowie tego, co Twój pomeranian stracił – piękną szatę.
Ta informacja będzie bardzo przydatna dla tych, którzy mają lub myślą o zakupie szczeniaka Pomeraniana. Szpic miniaturowy (pomeranian) jest jednym z najpiękniejszych szczeniąt wszystkich ras psów. W wieku dwóch miesięcy wyglądają jak mała kulka, cała futrzasta – my to nazywamy FLUFFY POM, a pomiędzy tymi wszystkimi włosami pojawia się piękna mała buźka, która kradnie twoje serce w ciągu sekundy!
Wszystkie Pompony zmienią sierść ze szczenięcia na dorosłą. Między 4 a 6 miesiącem życia, rozpoczyna się linienie sierści, w zależności od osobnika rozpocznie się wcześniej lub później. Kolor również znacznie się zmienia, od dwóch miesięcy do koloru, który będą mieli jako dorośli, przeważnie daje się 2-3 lata do efektu “końcowego”, który zostanie z Nami już na zawsze.
Kiedy sierść szczenięca zmienia się na dorosłą, zaczynają tracić sierść, a sierść na pyszczku zaczyna być krótsza. I jak to zwykle mówimy między sobą – hodowcami – uzyskują “małpią twarz”, łapy stają się coraz wyższe z powodu wypadania włosów, i głaszcząc swojego pupila – wyciągasz rękę pełną sierści. Nie wpadaj w panikę, to naturalny proces – szczenięca sierść wypada garściami aby ustąpić miejsca mocniejszym, dorosłym włosom.
To naturalny etap, przez który każdy powinien przejść, ale nie należy się niepokoić! Po kilku miesiącach dorosłe włosy już się pojawią i odzyskają zaokrąglony wygląd.
Codzienne szczotkowanie jest niezbędne, aby wspomóc i pobudzić wzrost włosów. Stosowanie odżywki w sprayu, a działanie szczoteczki sprzyja włosom, dzięki czemu szybciej wypada. Wskazane jest również częste kąpanie ich w okresie pierzenia, aby pomóc im wyrwać szczenięcą sierść i pozwolić wypuścić sierść dorosłego.
Preparaty ułatwiające ten proces kupicie tylko u Nas.
Pierzenie trwa zwykle od 5 do 8 miesięcy. Od 8 miesiąca włosy są już dorosłe, ale będą się uzupełniać do 2/3 roku życia – w tym wieku są po prostu spektakularne.
Mniej więcej pod koniec ukończenia roku prawie wszystkie Pomki linieją ponownie, niektóre tak silnie lub jeszcze bardziej silniej niż jak linienie szczeniąt. Znowu tracą sierść i zostają z cieńszym i prostszym płaszczem. Niektóre Pomeraniany utrzymują sierść lub nie linieją tak silnie. Inne mają pojedyncze części ciała z większą objętością, a inne nie są tak objętościowe w ogóle. To normalne, że część, której wypełnienie zajmuje najwięcej czasu, to głowa i uszy. Kiedy nowy włos wychodzi, jest mocniejszy i twardszy, a na początku jest spłaszczony, bo brakuje mu podszerstka. Podszerstek rośnie powoli – i z czasem nabiera objętości.
Również gdy pojawiają się nowe włosy, zazwyczaj mają one znacznie intensywniejszy kolor w przypadku pomarańczowych i rudych Pomków. Pomeranian, który ma rok, nie wygląda jak mała kulka, to jest zupełnie normalne i naturalne. Trzeba dać im czas, aby odzyskały włosy i znów wyglądały jak prawdziwy pompon!
Włosy, które będzie miał Twój szpic miniaturowy jako dorosły, są naznaczone jego genetyką, bez względu na to, czy przeszedł mniej lub bardziej silną zmianę sierści.
Pomki to wesołe, towarzyskie, czułe charakterki. Rasa pomorska charakteryzuje się czujnością, dzięki czemu jest dobrym stróżem swojego domu. Zwykle wybiera jednego członka rodziny jako „ulubioną osobę”, mimo że jest czuły wobec wszystkich.
Wybór dobrego hodowcy przy zakupie szczeniaka jest niezbędny. I tak samo ważne jest dobieranie piękna, jak i charakteru. Każdy szpic miniaturowy jest bowiem inny, podobnie jak my, ludzie.
Charakter jest również dziedziczony. Tak więc spojrzenie na charakter rodziców może pomóc Ci przewidzieć, jaki będzie Twój szczeniak, chociaż nie zawsze musi to pochodzić od rodziców, ale bardzo pomaga.
Mimo niewielkich rozmiarów Szpic miniaturowy (Pomeranian) jest rasą dość zdrową i silną, choć prawdą jest, że zdarzają się choroby typowe dla tej rasy.
Zwykle pojawia się w fazie wzrostu, około 6 do 9 miesięcy. Chociaż może pojawić się w każdym wieku. Charakteryzuje się tym, że co trzy lub cztery kroki kuśtyka na jedną nogę i chodzi bardziej podskakując. Może się to zdarzyć na jednej lub obu tylnych nogach. Wypadająca rzepka ma różne stopnie. Są ich aż 4. Zwykle zdarza się im to w niewielkim stopniu. Ale może się to zdarzyć w bardzo zaawansowanym stopniu i być może będziesz zmuszony do operacji.
W łagodnych przypadkach i gdy tylko zauważysz, że Twój szpic miniaturowy zaczyna kuleć – zalecamy homeopatię. W szczególności Ruta Graveolens a la 9 ch. 3 małe kulki 3 razy dziennie przez około 3 miesiące (po konsultacji z weterynarzem), efekty są bardzo zadowalające. Nigdy nikt nie musiał operować żadnego z pomków na rzepki, po podawaniu tego preparatu szczeniakom.
Zwichnięcie rzepki jest częstą dolegliwością spotykającą małe i duże psy. Rzepka jest niewielką, ale bardzo ważną kością, która stanowi integralną częścią stawu kolanowego. Do wypadnięcia rzepki dochodzi w sytuacji nadmiernego obciążenia stawu lub przekroczenia jego zakresu ruchu. Objawem dolegliwości jest kulawizna, która z czasem może ustąpić samoistnie. W poważniejszych przypadkach występuje: podwyższona temperatura, obrzęk i ból podczas dotykania okolic kolana.
Leczenie wypadających rzepek
Sposób leczenia wypadających rzepek zależy od stopnia urazu. Ważne jest to, by dolegliwości skonsultować z ortopedą, a nie lekarzem pierwszego kontaktu. W pierwszych stadiach najczęściej stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy czy lekkie leki opioidowe. Można podawać również zastrzyki, np. Librelę. Warto ponadto wspomagać pupila suplementacją (również profilaktycznie) poprawiającą jakość chrząstek i stawów, np. preparatem z kwasem hialuronowym. Na popularności zyskuje również laseroterapia. W przypadku początkowych stopni wypadających rzepek odradza się wykonywania operacji. Interwencja chirurgiczna jest niezbędna w skrajnie postępujących schorzeniach.
Częste jest również u małych ras zwężenie tchawicy, które czasem w połączeniu ze zbyt płaską kufą – może powodować trudności w oddychaniu.
Naszym zaleceniem w tym zakresie jest utrzymywanie Pomeraniana zawsze w optymalnej wadze, zwłaszcza jeśli cierpi na chorobę układu oddechowego. Pomeraniany, które pozostają przy swojej wadze, znacznie lepiej oddychają.
Konsultując się z weterynarzem, istnieją środki i operacje, które mogą bardzo pomóc w niektórych przypadkach zapadnięcia się tchawicy.
Pomeraniany to jedna z ras, która jest narażona na występowanie zapadnięcia tchawicy. To przewlekła choroba układu oddechowego, która polega na osłabieniu ścian błoniastych tchawicy. Narząd traci elastyczność, przez co jego ściany zbliżają się do siebie i utrudniają oddychanie. Osłabione tkanki są podatne na infekcje i stany zapalne. Objawy wskazujące na zapadnięcie tchawicy to m.in.: duszności, świszczący oddech, chrapanie, ataki kaszlu, odruchy wymiotne czy apatia.
Leczenie zapadnięcia tchawicy
Leczenie dolegliwości zależy od stopnia jej zaawansowania. Lekarze dążą przede wszystkim do zapobiegania pogłębianiu się objawów. Psom podawane są leki przeciwzapalne, przeciwkaszlowe, a czasami środki uspokajające, które pomagają wyrównać oddech w czasie napadów. W przypadku otyłych Pomeranianów ważne jest odchudzenie piesków. Opiekunowie powinni ponadto wyeliminować czynniki, które wzmagają silny stres i ekscytację u psa, prowadzące do ataków duszności. Co więcej, duże znaczenie ma profilaktyka. Wzmacniaj chrząstki pupila suplementami, a także ucz go opanowania emocji. W leczeniu zapadniętej tchawicy przydadzą się rozwiązania niwelujące stres, np. maty do lizania czy olejki CBD.
Hipoglikemia u szczeniąt lub potocznie nazywana niskim poziomem glukozy we krwi lub niskim poziomem cukru we krwi, Może wystąpić w każdym wieku, ale częściej występuje u szczeniąt. Nie jest to zbyt częste u rasy Szpiców, ale bywa i ważne jest, aby wiedzieć, jak to wykryć, aby działać szybko, działać dobrze i szybko ratować życie.
Hipoglikemia może doprowadzić do śmierci szczenięcia. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest bycie bardzo ostrożnym i obserwowanie, jak nasz szczeniak zjada całe swoje jedzenie za każdym razem.
Jeśli nie zje jednym ujęciem, możemy poczekać na następne, ale jeśli nie wykaże zainteresowania jedzeniem w następnym ujęciu, zmuś go do zjedzenia czegoś innego.
Niezależnie od tego, czy jest to mokra karma, czy ryż dla dzieci z mięsem, zawsze coś bardzo, bardzo miękkiego, aby nie wpływało na żołądek.
Pierwsze dni to dobry czas, aby poznać szczeniaka i dowiedzieć się, jaka jest jego normalna aktywność. Jeśli Twój szczeniak jest bardzo leniwy i nie chce się bawić, zbyt dużo snu może być oznaką hipoglikemii. W razie wątpliwości daj mu trochę miodu, jest skuteczniejszy i szybszy niż woda z cukrem. Wskazane jest, abyś miał w domu, w szafce miód. Jeśli nie masz go, to podaj to co masz – słodzony jogurt, wodę z cukrem. Ale miód jest dość szybki i skuteczny i najzdrowszy (jeśli jest naturalny).
Musimy zauważyć, że szczeniak w ciągu jednej lub dwóch minut zmienia się, wygląda na bardziej szczęśliwego i rozbudzonego. Jeśli stan ospałości nie ustąpi, musimy szybko udać się do weterynarza. Zawsze noś w torebce jednodawkowy miód lub torebkę z cukrem. Może Ci się to przydarzyć poza domem. Bardzo dobrze sprawdzają się również pasty dla szczeniąt, takie jak nutriplus żel, który oprócz glukozy zawiera witaminy. I możesz go nosić w torbie.
Pomeraniany to niewielkie, urocze i aktywne pieski, które zalicza się do ras długowiecznych. Średnia długość życia tego puchatego pupila to 12–16 lat. Niestety, Szpice Miniaturowe, tak samo jak inne zwierzęta czy ludzie, mogą chorować. Dowiedz się, z jakimi dolegliwościami najczęściej mierzą się Pomeraniany i w jaki sposób można im pomóc.
Malformacja Arnolda-Chiariego to choroba zaliczana do wad rozwojowych, ponieważ powstaje w okresie zarodkowym. Polega na przemieszczeniu struktur tyłomózgowia do kanału kręgowego. W ten sposób dochodzi do ucisku rdzenia kręgowego i wystąpienia objawów neurologicznych, a nawet paraliżu. Czasami pojawiają się również problemy z oddychaniem i połykaniem, przez co zdiagnozowanie malformacji nie jest proste. Zazwyczaj choroba współtowarzyszy innym dolegliwościom: przepuklinie oponowo-rdzeniowej, jamistości rdzenia czy wodogłowiu. Malformacja nie zawsze ujawnia się zaraz po urodzeniu. Nierzadko objawy pojawiają się kilka lat później. Wczesne podjęcie leczenia może zapobiec poważnym konsekwencjom zdrowotnym.
Leczenie malformacji Arnolda-Chiariego
Pieski, u których wykryto malformację Arnolda-Chiariego, poddawane są chirurgicznemu usunięciu części mózgu, która jest uciskana, a także powiększeniu kanału kręgowego, co ma zapobiec ponownemu uciskowi rdzenia.
Malformacja jest chorobą nieuleczalną. Istnieją na szczęście leki, które poprawiają komfort życia pieska. Na początku kuracji, lekarze przepisują zwierzakom leki na obniżenie płynu mózgowo-rdzeniowego: np. Spironol oraz środki na wyciszenie, takie jak gabapentyna i olejki CBD. Gabapentyna ma bardzo gorzki i dość nieprzyjemny smak. Warto więc podawać ją m.in. z musem kokosowym, masłem orzechowym czy jogurtowym prebiotykiem, czyli produktami, które sprawią, że Pomek znacznie chętniej przyjmie lekarstwa.
Jeśli jesteś hodowcą, pamiętaj o tym, że chorego pieska powinno się wyeliminować z hodowli, ponieważ podczas rozmnażania, choroba może być przekazywana na kolejne mioty. Malformacja Arnolda-Chiariego z każdym następnym pokoleniem daje ostrzejsze i poważniejsze dla zdrowia psów objawy.
Dyskopatia jest chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych, które potocznie nazywa się dyskami. Zwyrodniałe krążki wypadają lub przemieszczają się, powodując ucisk na rdzeń lub nerwy. Prowadzi to do poważnych objawów neurologicznych: zaburzenia sprawności kończyn czy całkowitego bądź częściowego paraliżu. Częstym skutkiem tej dolegliwości jest także nietrzymanie lub zablokowanie wydalania moczu i stolca. Dyskopatia najczęściej dotyka starsze pieski, ale może przydarzyć się również młodszym osobnikom.
Leczenie dyskopatii
Dyskopatię u Pomeranianów leczy się w sposób operacyjny i zachowawczy. Jeśli objawy są bardzo silne, wykonuje się odrobaczenie rdzenia kręgowego. Lżejsze przypadki leczone są za pomocą terapii przeciwbólowej i fizjoterapii. Zwierzętom podaje się środki przeciwbólowe lub blokery nerwowe. W zakresie fizjoterapii przeprowadza się m.in. nastawianie dysków, terapię TENS czy magnetoterapię. Nowym sposobem leczenia dyskopatii są rozwiązania z dziedziny medycyny regeneracyjnej, która obejmuje m.in. iniekcję preparatów IRAP czy osocza bogatopłytkowego PRP.
Przewód Botalla zbudowany jest z mięśni gładkich. W życiu płodowym podtrzymuje funkcje życiowe płodu – jest kanałem łączącym aortę z tętnicą płucną, który umożliwia przepływ krwi z pominięciem nieczynnych jeszcze płuc. Po narodzinach przewód zamienia się w więzadło tętnicze. U niektórych zwierząt nie zanika i prowadzi do wielu konsekwencji: duszności, kaszlu, zasinienia błon śluzowych czy utraty przytomności.
Leczenie przetrwałego przewodu Botalla
Przetrwały przewód Botalla to jedna z wad wrodzonych, którą można całkowicie wyleczyć. W tym celu przeprowadza się operację chirurgiczną. Jedną z opcji jest otwarcie klatki piersiowej i zamknięcie przepływu krwi w przetrwałym przewodzie tętniczym. Drugi sposób polega na wprowadzeniu małej zatyczki przez tętnicę udową do przewodu Botalla, która zamyka światło tętnicy.
Tarczyca to gruczoł odpowiadający za produkcję tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3). Hormony te odpowiadają za aktywność metaboliczną komórek i regulację funkcjonowania skóry. O niedoczynności tarczycy mówi się, kiedy gruczoł pracuje niewystarczająco wydajnie. Dolegliwość ta dotyczy najczęściej wysterylizowanych suczek. Objawia się: nadwagą, otyłością, brakiem energii, ospałością i spowolnieniem. Występują ponadto objawy dermatologiczne: łojotok z nadmiernym rogowaceniem naskórka czy przebarwienia skóry.
Nadczynność tarczycy to sytuacja, w której gruczoł pracuje nadwydajnie. Dolegliwość objawia się: niepokojem i wzmożonym dyszeniem, utratą wagi pomimo dużego apetytu, tachykardią, problemami z przełykaniem, agresją, najeżoną sierścią, częstymi mdłościami.
Leczenie dolegliwości tarczycy u Pomeranianów
Niedoczynność tarczycy leczy się farmakologicznie poprzez suplementację jodu czy konkretnych hormonów tarczycowych. Psom podaje się m.in.: analogi T4: Levothyroxinum natricum (Forthyron, Eltroxin). W przypadku nadczynności tarczycy polecany jest zabieg usunięcia gruczołu lub naświetlanie radiojodem. Jeśli nie uda się całkowicie usunąć tarczycy, niezbędna jest terapia hormonalna tyroksyną.
Choroba Cushinga, znana również jako nadczynność kory nadnerczy, to przewlekłe zaburzenie endokrynologiczne, które dotyka pieski w średnim wieku lub seniorów. Prowadzi do nadprodukcji kortyzolu, który zakłóca funkcjonowanie organizmu. Zaburzenie objawia się: wzmożonym pragnieniem i jednocześnie częstym oddawaniem moczu, zwiększonym apetytem, dyszeniem, apatią, osłabieniem, drżeniem. Choroba Cushinga powoduje ponadto zmiany w wyglądzie. Pojawia się otłuszczenie tułowia, łysienie, zapalenie skóry i zwiększenie oraz obwiśnięcie brzucha. Coraz więcej zwierząt choruje na atypowy zespół Cushinga (Pseudo-Cushinga), w którym występują objawy kliniczne typowe dla nadczynności kory nadnerczy, jednak wyniki badań (test stymulacji ACTH i test hamowania małą dawką deksametazonu) są niejednoznaczne. Tę odmianę choroby można wykryć głównie przez badania moczu.
Leczenie choroby Cushinga
Istnieją trzy sposoby leczenia choroby Cushinga. Pierwsza opcja to dożywotnia terapia farmakologiczna trilostanem, która ma regulować wydzielanie kortyzolu. Drugie rozwiązanie to naświetlanie kory nadnerczy, a trzecie – operacja chirurgiczna. Przyczyną choroby Cushinga często jest guz nadnerczy. Po usunięciu narządu produkcja kortyzolu wraca do normy, a pies do pełnego zdrowia.
Wnętrostwo jest wadą genetyczną. Pozostawienie wnętra w hodowli może poskutkować przekazywaniem schorzenia na kolejne pokolenia. Takiego psa należy wyeliminować z rozrodu. Wnętrostwo to zaburzenie rozwojowe, w którego efekcie jądra nie schodzą do moszny, tylko zatrzymują się w jamie brzusznej albo kanale pachwinowym, co prowadzi do ograniczenia płodności (wnętrostwo jednostronne) lub niepłodności (wnętrostwo obustronne). Objawami zaburzenia są również: feminizacja psa, ginekomastia łysienie, ciemnienie skóry. Wnętrostwo zwiększa prawdopodobieństwo występowania nowotworów.
Leczenie wnętrostwa
Wnętrostwo leczy się chirurgicznie. Lekarze weterynarii zalecają usunięcie obu jąder, czyli kastrację. W ten sposób można zatrzymać przekazywanie schorzenia na kolejne pokolenia. Ukrywanie wnętrostwa, np. poprzez wstawienie sztucznego jądra może skutkować wyrzuceniem z ZKWP.
Hipoglikemia (niedocukrzenie) oznacza zbyt niskie stężenie glukozy we krwi. Taki stan powoduje u psów ospałość, zaburzenia koordynacji i orientacji, a nawet śpiączkę. Choroba może zagrażać życiu pupila. Leczenie hipoglikemii polega na podawaniu stężonej glukozy.
Cukrzyca jest zaburzeniem endokrynologicznym spowodowanym przez niedobór insuliny. Choroba zaburza metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów w organizmie, co przekłada się na podwyższony poziom glukozy we krwi. Cukrzyca objawia się: wzmożonym pragnieniem i częstszym oddawaniem moczu, utratą wagi, owocowy zapach z pyszczka, ospałością, pogorszeniem kondycji skóry, bólami brzucha. Leczenie cukrzycy polega na ustabilizowaniu poziomu insuliny. Należy przy tym zadbać o aktywność fizyczną i dietę psa. Otyłe pupile koniecznie muszą zrzucić wagę.
Niedrożność kanalików łzowych powoduje ciągłe łzawienie, które pozostawia szpecące zacieki pod oczami psów. Istnieje możliwość odblokowania ich poprzez zabieg chirurgiczny. Nie warto jednak decydować się na takie rozwiązanie. Przeprowadzany jest pod narkozą dożylną, która niesie za sobą duże ryzyko dla zdrowia pupila. Dodatkowo taki zabieg trzeba powtarzać, a każdy kolejny jest coraz bardziej niebezpieczny dla zwierzęcia.
Zacieki pod oczami mogą być spowodowane również nieprawidłową pielęgnacją, obecnością tzw. trzeciej powieki, rzęsą dwurzędową czy wrzodem rogówki. Nadprodukcja łez występuje ponadto podczas wymiany zębów u szczeniaczków. To bardzo bolesny proces, który powoduje swędzenie i dyskomfort. Nadmierne łzawienie jest także konsekwencją alergii pokarmowych. Powinno się w takim przypadku odrzucić zboża, kurczaka i wołowinę. Najlepiej oczywiście przeprowadzić dokładne badania.
Należy przy tym pamiętać, że Pomeraniany są niewielkimi pieskami, przez co ich oczy są bardziej narażone na kontakt z podłożem pełnym zanieczyszczeń. Dotyczy to w szczególności tzw. misiów z krótką kufą. W kontakcie z pyłkami i brudem, organizm uruchamia reakcję obronną, wzmagając produkcję łez, które mają przede wszystkim oczyścić oczy. W pewnym momencie łzy zaczynają się gromadzić, co prowadzi do powstania zacieków, w których mnożą się drożdżaki. To właśnie ono powodują brunatny kolor sierści i charakterystyczny, piwniczny zapach.
Pielęgnacja zacieków
Osuszanie zacieków jest kluczowe w pielęgnacji Pomeranianów. W ten sposób można zatrzymać namnażanie się bakterii. W tym celu najlepiej sprawdzają się gaziki lub waciki bezpyłowe. Osusz za ich pomocą sierść poprzez delikatne, miejscowe dotknięcia. Każdy obszar czyść nowym wacikiem. Pod żadnym pozorem nie rozcieraj zacieków, ponieważ w ten sposób roznosisz bakterie.
Następnie rozczesz sierść szczoteczką Bio-Groom (umyj ją dokładnie po zabiegu). Po tym kroku, spryskaj nowy wacik sprayem Masco Beauty i przemyj dokładnie każdy zakamarek sierści. Następnie kolejnym, nowym wacikiem osusz okolice oczu. Rozczesz sierść czystą szczoteczką i nałóż krem Bio-Groom (zakryj dokładnie brunatne miejsca, omijając oczy). Na koniec rozczesz jeszcze raz sierść. Zabieg powtarzaj co 2 dni przez pierwsze 3 tygodnie, a później raz w tygodniu. Pamiętaj, że osuszanie należy wykonywać codziennie!
Alopecia X, znana również jako Czarna Choroba Skóry (BSD) to choroba, która bardzo często dotyka ras nordyckich, a w szczególności Pomeraniany. Przyczyny tej choroby są nieznane, stąd „X” przy jej nazwie. Schorzenie to polega na częściowym lub całkowitym wypadaniu włosów, któremu może towarzyszyć nadmierna pigmentacja skóry. Choroba dotyka częściej samców i pojawia się zazwyczaj u młodych piesków, do 2 r.ż. Alopecia X może być spowodowana obniżeniem się odporności oraz nieodpowiednio przeprowadzonym strzyżeniem.
Objawy choroby pojawiają się stosunkowo szybko, bo w okresie linienia szczeniąt. Sierść chorych piesków staje się wełnista, a przy nasadzie szara lub czarna. U dorosłych Pomków, Alopecia X, objawia się ciemnieniem sierści w okolicach ogona. Dodatkowo na uszach i łapach przestaje im rosnąć sierść.
Alopecia BSD – jak zapobiegać?
Jeśli zauważysz pierwsze oznaki pogorszenia stanu sierści pieska, koniecznie zmień stosowaną dotąd pielęgnację. Skup się na odpowiednim nawilżeniu. Sięgnij po szampon Intensive Repair. Dodatkowo zastosuj Recovery Mask BSD wraz z Eliksirem Pomeranian Beauty. Produkty nawilżają, wzmacniają i naprawiają sierść.
Co więcej, podczas codziennego szczotkowania używaj sprayu, który pomoże zadbać o nawilżenie pomiędzy kąpielami. Do pielęgnacji Pomeranianów z Łysieniem X bardzo dobrze sprawdza się również zestaw Dermagic, stworzony specjalnie z myślą o zwierzętach, które zmagają się z agresywnymi problemami skórnymi.
Średnia długość życia wynosi zwykle do 12-14 lat. Mniejsze rasy żyją dłużej niż większe. Niektóre okazy mogą przetrwać nawet do 18 lat, co jest najbardziej wyjątkowymi przypadkami. A także mieć nieco krótszą nadzieję… Właściwa pielęgnacja i żywienie Twojego Pomeraniana przedłuży jego żywotność.
Zaufaj ekspertom – odezwij się do Nas po poradę. Twój szpic miniaturowy zasługuje na to co najlepsze.
Pierwszą rzeczą, jaką zadają sobie właściciele Pomeranianów, kupując Pomka szczeniaczka, jest to, jak dobrze jest on pielęgnowany. Udzielimy Ci kilku rad z punktu widzenia hodowcy, które będą bardzo przydatne w opiece nad Twoim pupilem. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest to, że masz do dyspozycji jedzenie i wodę.
Umieść naczynie na wodę, które jest wygodne dla szczeniaka i dostosowane do jego wielkości. Powinno być dla niego łatwe do picia i mieć antypoślizgową powierzchnię, aby się nie przestraszył.
Będziemy musieli go wyciągać kilka razy dziennie, aby dać mu możliwość zrobienia tego na ulicy. Bądź cierpliwy, niektórzy potrzebują czasu, a inni bardzo szybko się tego uczą. Ważne jest, aby być świadomym pierwszych dni, dobrze byłoby wziąć kilka dni wolnego od pracy na przybycie szczeniaka. Pomożesz mu się przystosować i będziesz go bacznie obserwować przez kilka pierwszych dni.
Możesz również wybrać chwilowy sposób, aby robił swoje interesy w domu na gazecie lub macie (polecamy maty – kupisz je tutaj).
Ogólnie rzecz biorąc, każdy uczy się przed lub po, po prostu trzeba być konsekwentnym, nic nie osiąga się bez wysiłku.
Bardzo dobra sztuczka i zawsze polecam, gdy pomorskie szczenię się budzi to prawie zawsze sika, a jak tylko się obudzisz nie zdejmuj oka z niego, kiedy on w tym momencie robi siusiu, mówisz „NIE! NIE!” i zabierasz go do gazety lub na matę. Dla mnie to najskuteczniejsza rzecz i to, co zadziałało dla mnie ze wszystkimi moimi pomeraniami. Kiedy idzie na mate i robi swoje, mówisz „dooobry piesek!” i jesteś wraz z nim – bardzo szczęśliwy i dumny. A jeśli dasz mu również smakołyk, pomożesz mu zrozumieć, że tego się od niego oczekuje, a dla psa nie ma nic, co lubi bardziej niż zadowolić swoich właścicieli i czuć się schlebiony i kochany. Jeśli powtórzysz to przez kilka dni, będzie to sukces. Ale ważne jest, aby złapać go na gorącym uczynku, więc przez pierwsze kilka dni będziesz musiał być bardziej czujny.
Niezależnie od tego, czy robi swoje potrzeby na ulicy, czy nie, spacer jest wysoce zalecany do prawidłowej socjalizacji. Kiedy nie ma jeszcze wszystkich szczepień, dobrze jest wziąć go na ręce, aby przyzwyczaił się do ulicy, hałasów i ludzi. Nie czekaj z nim zbyt długo, bo może mieć problem z socjalizacją. Ale jeśli nie ma szczepionek, zawsze trzymaj go w swoich ramionach. Po pełnym zaszczepieniu może wyjść na smyczy, na początku zostanie “użądlony” przez smycz i nie będzie chciał chodzić, nie bój się, to normalne, za kilka dni to pokocha. W czasie domowej kwarantanny – możesz go zacząć przyzwyczajać do szelek i smyczy.
Jest to kwestia, którą powinieneś omówić z hodowcą i skonsultować z weterynarzem. W każdym kraju istnieje inny schemat szczepień. Ale przygotowanie Pomeraniana szczeniaka wzmocni go przed szczepieniem. Poczekaj tydzień od momentu odebrania swojego pupila – ten tydzień nazywa się tygodniem adaptacyjnym i może mieć obniżone samopoczucie – (jeśli nie ma nagłego przypadku, unikaj wcześniejszego zabierania szczeniaka do weterynarza; jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skontaktuj się ze swoim weterynarzem). Nie kąp go przez pierwszy tydzień, kiedy jest w domu, ani przez tydzień po szczepieniu. Echinacea bardzo dobrze sprawdza się w podnoszeniu odporności przed szczepieniem.
Poza tym dobre szczotkowanie, jest najlepsze przeciwpasożytniczo i naturalne, codziennie sprawdzasz, czy nie ma pcheł ani kleszczy. Wszystkie te aspekty są zaletami. Sprawdzasz również ogólny stan skóry.
Przyzwyczajać go również do pobytu nastole groomerskim, do bycia spokojnym i zrelaksowanym oraz do szczotkowania i grzebienia. Wszystko jest dla nich nowe. Każdego dnia, gdy ćwiczenie jest pozytywne, wydłużasz czas. Zawsze kończ ćwiczenie w pozytywny sposób, nie poniżaj go, jeśli burknie, nie krzycz na niego. Zawsze nagradzaj gdy jest spokojny i zrelaksowany, i zawsze nagradzaj go, gdy skończysz pielęgnacje – nie tylko smaczkami ale i dużą ilością miłości.
Kąpiel pomorską rozpocząć od 2 miesiąca życia, a kąpiel powinna być co 3 tygodnie. Wstrzymaj się z kąpielą w czasie szczepień – tydzień po każdym szczepieniu.
Na rynku jest dużo karm. Należy jednak pamiętać, że najgorszym wyborem w żywieniu psów – jest wybór karm komercyjnych.
Karmy suche są najwygodniejszą opcją i w Naszej ofercie znajdziecie tylko te karmy: które służą rasom miniaturowym.
Posiadamy również w swojej ofercie gotowe posiłki – jak w domu – w słoiczkach (gotowane mięso z warzywami) – świetna alternatywa dla karm mokrych.
Można również zainwestować w dietę BARF – która jest bardzo zdrowa, jak nie najzdrowsza, ale najbardziej pochłonie Twój czas.
Istnieje wiele marek, które już sprzedają je jako gotowe. Opiera się na diecie składającej się z surowego mięsa, warzyw, kruszonych kości. Zawiera wszystkie składniki odżywcze, jakich potrzebuje Twój pomek. Stan zdrowia skóry i jelit ulega znacznej poprawie, a włosy są bardziej obfite i lśniące. Ale przy tego typu żywności musimy poświęcić trochę czasu, aby dobrze dobrać konieczną suplementacje, aby niczego co ważne – nie przegapić.
Przy wyborze diety BARF – skonsultuj się z weterynarzem i zrób wszystkie potrzebne badania z krwi.
Spotkanie z rodzicami Twojego Pomeraniana da Ci przybliżone pojęcie o jakości i wielkości Twojego szczeniaka. Chociaż, szczerze mówiąc, czasami rodzą się większe szczenięta od mniejszych rodziców i na odwrót. Ale jeśli wybrałeś dobrego hodowcę, nie będziesz miał nic przeciwko temu, że Twój Pomek waży 2 lub 4 kilogramy, a jakość i uroda będą takie same bez względu na rozmiar. Piękny i zdrowy Szpic wyróżnia się gdziekolwiek się pojawi. A na koniec przeczytaj, doinformuj się i obejrzyj wiele zdjęć, aby zapoznać się z rasą. Na początku wszystkie mogą wyglądać tak samo, ale zapewniam, że patrząc, zauważysz różnice szczenięcia, które jest wierne rasie. I ceni sobie pracę hodowcy, który opiekuje się rasą, kocha swoje psy i dba o to, aby dać mu najlepsze 365 dni w roku.
Poważny odpowiedzialny hodowca i miłośnik rasy. Ma piękną pracę, ale też poświęca się jej w 100%. Jest to praca, która nie rozumie weekendów i świąt, a także nie rozumie harmonogramów. Ani na wakacjach – psy zawsze potrzebują Twojej opieki. Tak więc wartość szpica pomorskiego może wydawać się wygórowana, ale jest naprawdę wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę w cenie szczenięcia. Uciekajcie z fabryk szczeniąt, które sprzedają tanio i maltretują suki, aby zdobyć jak największą liczbę szczeniąt. Kupuj tylko od hodowców lub ludzi, którzy kochają rasę, jedynym słusznym wyborem jest hodowla zarejestrowana w FCI (ZkwP), choć i tutaj zdarzają się kwiatki. Hodowcy, którzy posiadają ogromną ilość psów hodowlanych – nie są tymi hodowcami, którym winno się zaufać.
Pamiętaj, że zawsze możesz adoptować szpica lub każdego innego psa, który potrzebuje Twojej pomocy. Jest wiele małych psów, które nas potrzebują. Kup mądrze ze sprawdzonego miejsca lub zaadoptuj. Lepiej adoptować niż wspierać pseudohowole. Poczuj się dumny ze swojej decyzji.
Odpowiedzialna hodowla psów to wspaniały zawód i nikt nie powinien jej dyskryminować. I cokolwiek robisz, nigdy się nie poddawaj. Istnieją inne opcje, jeśli nie możesz zająć się swoim psem.. Zawsze traktuj go z miłością, tak jak chciałbyś być TY traktowany. A nawet i lepiej. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz na naszym blogu, w artykule: Szpic miniaturowy (Pomeranian) – cena, ile kosztuje i jak wybrać hodowcę?
Jak wcześniej już mówiłam: Pomeraniany można kąpać w wieku dwóch miesięcy – nawet wcześniej -i można je kąpać bez szczepienia, zawsze z wielką ostrożnością, jak w przypadku niemowlęcia. Pamiętaj jednak, że po szczepieniu – w przeciągu tygodnia – nie możesz wykąpać swojego pupila.
Szczepionki chronią przed wirusem. Jednak szczepienie w pewnym stopniu uspypia czujność odporności Twojego szczeniaka, zatem wstrzymaj się z kąpielą do 7 dni po szczepieniu.
W wannie musimy uważać, aby szczeniak nie zmarzną, unikaj przeciągów. Użyj łagodnego szamponu dla szczeniąt. Idealnym rozwiązaniem dla szczeniąt w wieku dwóch miesięcy jest użycie intensywnej linii naprawczej do nawodnienia, ale możemy również użyć obszernej linii pom, jeśli ma mało podszerstka. Jeśli szczeniak ma 4 lub 5 miesięcy i jest już w okresie linienia, użyjemy linii, która najbardziej mu odpowiada w zależności od typu sierści.
Postaraj się, aby było to spokojne i pozytywne doświadczenie. Zapoznaj go z wodą bez straszenia go, spróbuj z małą miską, aby się nie ześlizgnął i zmocz go chochlą, aby nie przestraszył się na początku pod prysznicem. Daj mu tylko jedną pompkę szamponu i zawsze bardzo dobrze, dokładnie usuwaj szampon. Zawsze dodawaj do kąpieli maskę (link), szczególnie w przypadku szczeniąt, które mają młodą i narażoną skórę, którą należy chronić.
Kąp go co trzy tygodnie. Wysusz go suszarką do włosów, aż całkowicie wyschnie, jednocześnie szczotkując szczotką (link) i zawsze kończąc dobrym grzebieniem, który rozplątuje się od nasady aż po końce (link).
Przed przybyciem Pomeraniana do domu będziesz potrzebować niezbędnej paczki dla szczeniąt, aby utrzymać sierść Pomka w idealnym stanie i zawsze wyglądać wow!
Możesz kupić wyprawkę pod rasę POMERANIAN u Nas i tylko u Nas.
Możesz i powinieneś zacząć to robić od małego. Kup szczoteczkę do zębów i pastę do zębów dla psa. Istnieje wiele modeli szczoteczek do zębów, poszukaj małej – stosownej do małego pyszczka – dostępne w Naszym sklepie.
Możesz to robić codziennie lub co tydzień. Myślę, że co tydzień byłoby lepiej, ważne jest, aby wyrobić sobie nawyk i nie porzucać go.
Każdy szpic miniaturowy (pomeranian) wytwarzają dość dużo kamienia nazębnego, a jeśli nie zrobisz prawidłowego czyszczenia jamy ustnej, będziesz musiał zrobić to u weterynarza i będziesz potrzebować środka uspokajającego/usypiającego. Najbezpieczniejszym usypiaczem jest narkoza wziewna (przez pyszczek) jednak czyszcząc Pomkowi zęby – nie można jej zastosować – ze względu na zabieg właśnie w tym obszarze.
Miej na uwadze – jak ważne jest – czyszczenie zębów. Unikniesz ich wypadania, co jest bardzo typowe tej rasy. Więcej informacji na temat pielęgnacji psów rady Pomeraniaj znajdziesz w artykule na blogu: Jak odpowiednio pielęgnować Szpica Miniaturowego – Pomeraniana?